GenelHaberler

BİRLİK BAŞKANIMIZ’DAN ASGARİ ÜCRET YORUMU “ÖNEMLİ OLAN DALGALANMANIN SONA ERMESİ”

BİRLİK BAŞKANIMIZ ÜNAL ÖZCAN, 2022 YILI İÇİN 4 BİN 250 LİRA OLARAK BELİRLENEN ASGARİ ÜCRETİN ARDINDAN, ÇANAKKALE YORUM’A ÖZEL AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

4 bin 250 lira olarak açıklanan asgari ücretin, genel itibariyle beklenen seviyede bir algı yarattığını belirten Başkan Özcan, asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisinin kaldırılmasının ise işverene kolaylık sağlayacağına dikkat çekti. Başkan Özcan ayrıca, asgari ücretteki artışın Bağ-Kur ve SSK primlerine yansıtılmaması noktasında devletten beklentileri olduğunu dile getirdi.
Başkan Özcan, asgari ücretteki artış sonrası Çanakkale Yorum’a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Esnaf ve sanatkarımızın yanında çalışan ve asgari ücrete tabii olan işçilerimizin almış oldukları asgari ücretin seviyesi çok düşüktü. Bununla ilgili özellikle son dönemde gıda maddesinden tutun da ulaşıma kadar döviz kurundaki artışlar beklentiyi yükseltmişti. Biz bununla ilgili kesinlikle asgari ücretli çalışanlarımızın, kendilerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyede, yüksek oranda ücret alması taraftarıyız. Ancak şunu diyorduk, bir ücret artışı yapılırken esnaf ve sanatkarımızın da, tüccarımızın da maliyetlerinin düşürülmesi lazım. Nedir bu? Şimdi şu an ki şartlarda 4 bin 250 liralık rakam herkesin beklediği seviyelerde bir algı yarattı. Verginin artı aynı şekilde damga vergisinin alınmaması, işverene yüklenmemesi, bu da çok güzel oldu. Ayrıca bazı konularda farklı beklentilerimiz daha var. Nedir bunlar? Esnaf ve sanatkarın, Bağ-Kur primleri ve yanında çalıştırdığı işçilerin SSK primleri de asgari ücret artışına bağlı olarak devam ediyor. Şimdi biz şunu istiyoruz. Asgari ücrete yapılan artışı normal bulmakla birlikte, esnaf ve sanatkarlarımızın Bağ-Kur ve SSK primlerine bu artışın yansıtılmamasını istiyoruz. Devletimizden beklentimiz budur. Bununla ilgili de, daha asgari ücret görüşmeleri başlamadan önce bizim girişimlerimiz oldu. 1055 TL’den başlayan Bağ-Kur primi eğer şu an itibariyle, asgari ücretteki artış aynı şekilde yansıtılırsa 1550-1600 liralara kadar çıkacak. Esnaf ve sanatkarımız bunu karşılayamaz. Bunda da vergilerde olduğu gibi aynı şekilde düzenleme istiyoruz.”
“EKONOMİDEKİ SIKINTILAR DEVAM EDERSE, BU RAKAM DA BİR SÜRE SONRA HİÇBİR ANLAM İFADE ETMEZ”
2022 yılı için 4 bin 250 lira olarak belirlenen asgari ücretin şu anki koşullar için kabul edilebilir seviyede olduğunun altını çizen Başkan Özcan, mevcut ekonomik sıkıntıların devam etmesi halinde ise bu rakamın da bir süre sonra hiçbir anlam ifade etmeyeceğini ifade ederek, “Bugünkü koşullarda söylüyorum. Diyelim ki hala döviz kurundaki artışlar, gıdadaki artışlar, sanayi ürünlerindeki, tedarikteki yaşanan sıkıntılar devam derse bu rakam da kesinlikle belli bir süre sonra hiçbir anlam ifade etmez. Önemli olan, şu anki bu rakamla normal ve eski seviyelere dönebilmemiz önemli. Yani akaryakıttan tutun her türlü konuda, bugün esnaf sanatkar veya tüccar, eğer kendisi yaptığı işte iş kaybı yaşarsa bu asgari ücreti vermekte bile zorlanır. Önemli olan dalgalanmanın sona ermesi ve birçok konudaki beklentinin, algının geriye dönmesi, bir normalleşme olması lazım ekonomik anlamda.”
Daha Fazla Göster
Kapalı